Сотні тисяч підписників і невідомі власники: наскільки прозорі Telegram-канали Вінниччини
Великі Telegram-канали щодня повідомляють вінничанам про повітряні загрози, події в місті та рішення влади. Деякі з них мають сотні тисяч підписників. Але читачі не завжди можуть дізнатися, хто стоїть за каналом, відповідає за публікації та за якими правилами працює редакція. Такий результат моніторингу, проведений регіональним представником Інституту Масової Інформації у Вінницькій області.
Моніторинг десяти великих Telegram-каналів Вінниччини показав: три з них мають критично низький рівень прозорості, ще шість – низький. Лише один канал основної вибірки отримав оцінку «часткова прозорість». При чому, канал, який на момент моніторингу не потрапив у топ 10 (на відміну від свого «двійника»), проблем з прозорістю не має. Йдеться про два різні ресурси: «Вінниця ІНФО 24/7» та «Вінниця.info».
Водночас показники аудиторії ставлять ще одне запитання: чи відповідають сотні тисяч підписників реальній активності читачів? На окремих каналах середня кількість переглядів публікацій становить менш як десяту частину від заявленої аудиторії. Це привід придивитися до статистики, хоча саме по собі не доводить накрутки.
Що і як перевіряли
До основної вибірки увійшли десять каналів: «Реальна Вінниця» (328 631 підписника станом на 21 жовтня 2026 року), «Труха Вінниця» (218 797 підписників), «Вінниця ІНФО 24/7» (87 068), «Вінниця Момент» (60 557), «Вінниця / Times» (64 355), «Твоя Вінниця» (58 353), «Типова Вінниця» (49 648), а також канали вінницького Суспільного (76 120 підписників), Вінницької міської ради (74 053) та редакції «20 хвилин» (67 963 підписників). Додатково проаналізували «Вінниця.info» та Blacklist Вінниця. Їхні результати наведені окремо: до основної десятки вони не входили, хоча за кількістю підписників були зовсім поруч. Станом на момент створення списку «Вінниця.info» мав 49 560 підписників, що на 88 менше, ніж «Типова Вінниця» в основній вибірці. Blacklist мав 40 639 підписників.
Канали оцінювали за чотирма критеріями (по одному балу за кожен і по 0.5 за неповну відповідність): чи зрозуміло, хто веде канал; чи названо відповідального за контент; чи оприлюднено базові правила роботи та чи підтверджено послідовне маркування реклами; чи є контакти для зв’язку. Відтак, максимальна оцінка становила чотири бали. 3,5–4 бали означало високу прозорість; 2,5–3 – часткову; 1–2 – низьку; 0–0,5 – критично низьку. Критерій редакційної політики складався з двох частин по 0,5 бала: наявності правил і підтвердженого маркування реклами.
Під час цього дослідження ІМІ використовував власних ШІ-асистентів, що працюють на базі великої мовної моделі (LLM), для структурування й аналізу масиву даних, пошуку і опрацювання інформації, збігів та інших закономірностей. Усі результати роботи ШІ перевіряли й затверджували експерти ІМІ. Методологію дослідження, інтерпретацію даних, висновки та остаточний текст визначає і затверджує ІМІ.
Моніторинг не був перевіркою правдивості кожної новини або політичної тональності публікацій. Його метою було оцінити прозорість, яку інформацію про себе канал робить доступною читачам, а також що можна встановити із зовнішніх джерел.
Велика аудиторія — мало інформації про себе
Середній результат основної десятки склав 1,05 бала із чотирьох можливих. Високий бал не отримав з каналів ніхто, частковий – один канал, шість – низький, а три – критично низький. Найнижчу оцінку, нуль балів, отримав канал «Вінниця Момент». У перевірених описі та публікаціях не виявили ні інформації про власника чи відповідального редактора, ні контактів для зв’язку.

По 0,5 бала отримали «Реальна Вінниця» та «Вінниця ІНФО 24/7». У першого знайшли контакт для реклами й співпраці, у другого – ботів для реклами та надсилання новин. Але імен власників або відповідальних за контент у перевірених матеріалах не виявили.

Найвищу оцінку серед основної десятки телеграм-каналів отримав канал «Новини Вінниця 20 хвилин» – 2,5 бала. Враховано його зрозумілу належність до медіа, оприлюднені на сайті редакційні принципи та контактні можливості.
Серед двох додаткових каналів найвищий результат має «Вінниця.info» – 3,5 бала. На пов’язаному сайті названі редакція, юридична особа та головна редакторка; також доступні контакти й правила використання матеріалів.

Хто стоїть за каналом: що говорить сам канал і що можна знайти в реєстрах
Під час дослідженні ми розмежували два аспекти: що канал повідомляє про себе читачам і що можна встановити через зовнішній пошук. Наприклад, «Труха Вінниця» у доступному описі зазначає реєстраційний номер (R40-07063). Зовнішні джерела дозволили встановити, що Telegram-канал зареєстрований за ТОВ «Труха Україна», а в даних з реєстрів кінцевим бенефіціарним власником компанії зазначений Максим Лавриненко.
Для Blacklist Вінниця в рішенні Національної ради з питань телебачення і радіомовлення знайшли реєстрантку, ФОП Софію Бачинську. Водночас на доступній за посиланням з опису каналу сторінці її ім’я не було зазначене.
Реєстр може допомогти журналістам встановити оператора, але пересічний читач не завжди знає, де шукати цю інформацію. З іншого боку, належність до відомої мережі чи схожість назв ще не є доказом того, що конкретними каналами юридично володіє одна й та сама особа.
Окремий приклад: «Вінниця ІНФО 24/7» та «Вінниця.info». Це різні ресурси. Схожі назви самі по собі не підтверджують спільного власника або редакцію. При тому, що для «Вінниця.info» дані відомі та доступні, то для клона, «Вінниця ІНФО 24/7», нічого з того невідомо, але підписників туди нагнали більше.

Бот для новин є. А хто відповідає за публікацію?
У багатьох каналів можна знайти рекламний контакт, менеджера або бота, через якого читачі надсилають повідомлення. Це дає можливість зв’язатися з каналом, але не відповідає на інше запитання: хто ухвалює рішення про публікацію і відповідає за її зміст?
В жодному з каналів вінницької десятки не вдалося підтвердити ім’я відповідального за контент. Якщо врахувати додаткові канали, такий результат зарахували одному з дванадцяти, «Вінниця.info», де таку інформацію знайшли на пов’язаному сайті, основному для медіа. Це не означає, що всі інші канали працюють без редакторів. Це означає, що дослідження не встановило їхніх імен у матеріалах, які перевіряло.
Для читача різниця суттєва. Коли в новині припустилися помилки, оприлюднили чутливу інформацію або поширили неперевірене звинувачення, контакт рекламного менеджера не обов’язково допоможе зрозуміти, хто має виправити ситуацію.
Реклама: відсутність позначки ще не доводить оплату
Один із критеріїв моніторингу було маркування реклами. У вибірці «Реальної Вінниці» моніторинг зафіксував комерційні публікації, у текстах яких не знайшлося окремого рекламного маркера. Водночас відсутність маркера сама по собі не є доказом оплати або юридичною оцінкою порушення. Це лише публікація з ознаками порушення. Для частини інших каналів у відібраних двадцяти публікаціях рекламу однозначно не ідентифікували. Це не дозволяє стверджувати ні те, що вона належно маркується, ні те, що канал приховує оплату.

Відтак, жодному з каналів у цьому дослідженні не зарахували бал за підтверджене послідовне маркування реклами.
Підписників багато. А скільки реально читають?
Окремий інтерес становить співвідношення заявленої кількості підписників і середніх переглядів публікацій.
Дослідження фіксувало кількість підписників станом на 21 жовтня. Середні перегляди – це приблизні накопичені показники двадцяти відібраних дописів на ту саму дату. Публікації могли мати різний час для набору переглядів, тому це порівняння не є точним виміром охоплення за однаковий період.
Канал | Підписники | Середні перегляди допису | Перегляди до кількості підписників |
«Реальна Вінниця» | 328 631 | ≈164 250 | ≈50,0% |
«Труха Вінниця» | 218 797 | ≈39 315 | ≈18,0% |
«Вінниця ІНФО 24/7» | 87 068 | ≈18 715 | ≈21,5% |
Суспільне Вінниця | 76 120 | ≈13 900 | ≈18,3% |
Вінницька міська рада | 74 053 | ≈22 415 | ≈30,3% |
«Новини Вінниця 20 хвилин» | 67 963 | ≈11 845 | ≈17,4% |
«Вінниця / Times» | 64 355 | ≈11 755 | ≈18,3% |
«Вінниця Момент» | 60 557 | ≈4 820 | ≈8,0% |
«Твоя Вінниця» | 58 353 | ≈13 315 | ≈22,8% |
«Типова Вінниця» | 49 648 | ≈8 257 | ≈16,6% |
Найменший показник у цій десятці – у «Вінниці Момент»: приблизно 4,8 тисячі переглядів на допис при 60,6 тисячі підписників, або близько 8%.

Для порівняння, у «Реальної Вінниці» цей показник склав приблизно 164 тисячі середніх переглядів при майже 329 тисячах підписників. Це близько половини від заявленої аудиторії. Але називати ці 50% часткою реальних читачів теж було б неправильно: лічильник переглядів і кількість підписників вимірюють різні речі.
Різниця між кількістю підписників і переглядів може мати кілька пояснень. Частина людей підписалася давно й більше не стежить за каналом. Хтось читає лише окремі новини. На показники також впливають частота публікацій, тема, час виходу допису, пересилання та спосіб обліку переглядів.
Однак 60 тисяч підписників і, в середньому, менш як п’ять тисяч переглядів – це обґрунтований привід запитати, наскільки активною є заявлена аудиторія. Особливо якщо канал використовує кількість підписників як аргумент для рекламодавців.
Тож, Telegram дає змогу швидко донести інформацію до великої аудиторії. Для регіонального каналу це особливо важливо: від повідомлень про повітряну тривогу до місцевих рішень чи подій. Але масштаб аудиторії збільшує і відповідальність. Коли канал має десятки або сотні тисяч підписників, читачам важливо розуміти, хто за ним стоїть, як із ним зв’язатися та хто виправлятиме помилки. Дослідження показує, що ці відповіді є далеко не завжди. А великі цифри біля назви каналу потребують такої самої уваги, як і гучні заголовки в його публікаціях.
Антон Булгаков, регіональний представник Інституту масової інформації у Вінницькій області



Коментарі